Akçay

Edremit'in, Altınoluk'la birlikte sahil şeridini oluşturan Akçay, toplam uzunluğu 5 km'i aşan kumsallarıyla tam bir plaj cenneti. Ülke çapında ün kazanan plajları nedeniyle özellikle yaz aylarında pek çok yerli turistin ilk adresi olan Akçay, ekonomik tatil seçeneklerinden dolayı da tercih ediliyor. 

Edremit Körfezi'nin ortasında hilal şeklinde kıvrılan kumsallara ev sahipliği yapan beldenin en popüler plajları merkez plajı ve Altınkum plajı. Akçay'ın küçük meydanı etrafında yer alan merkez plajına ek olarak hemen yanındaki Altınkum plajı ise altın sarısı ince kumlu kumsalından dolayı rağbet görüyor. 

Edremit Otogarı'ndan ve Edremit Havaalanı'ndan kısa sürede ulaşılabilen Akçay'da, konaklama seçenekleri genellikle denize sıfır veya yürüme mesafesinde. Plaja birkaç adım uzaklıktaki Pars Motel ise manzaralı ferah odaları ve ekonomik konaklama imkanlarından dolayı tercih edilebilecek bir tesis. 

Beldeye ismini veren ve Akçay'ın içinden geçerek denize karışan Manastır Çayı ve Zeytinli Çayı, gezilmesi gereken doğal ve tarihi alanlarla çevrili. Manastır Çayı etrafında yer alan Kızılkeçili Köyü, asırlık çınar ağaçları altındaki piknik alanlarından dolayı tercih edilirken Zeytinli Çayı'na ismini veren Zeytinli kasabası eski zeytinyağı fabrikaları ve taş evleri ile ünlü. 

Vakti olanlar ve tarihi alanlardan hoşlananlar Altınoluk ve Akçay arasındaki Antandros Antik Kenti'ni de ziyaret edebilir. Mozaiklerden ve lahitlerden oluşan antik kent kültür turizminin önemli merkezlerinden biri.